Dzisiejsze piwo wykracza poza zakres typowych czterech piw warzonych przez klasztory trapistowskie.
Ciężko zaklasyfikować to piwo do istniejących kategorii BJCP. Wg klasyfikacji, Belgian Blond Ale to woltaż 6.0-7.5%, a Belgian Golden Strong Ale zawiera się pomiędzy 7.5 a 10.5%. Isid'or ma dokładnie 7.5%, więc jest albo mocnym Blondem albo słabym Golden Strong Ale. Obstawałbym przy drugiej opcji, ponieważ zostało ono uwarzone na specjalną okazję.
Problemem jest jednak barwa. Z opisu na stronie browaru wynika, że mamy tu do czynienia z EBC 44, co odpowiada brązowi, jednak zdjęcie wskazuje raczej na głęboką miedź. Czy to brąz, czy to miedź, na pewno jest to piwo za ciemne jak na dwa wyżej wymienione style, których zakres tolerancji kończy się na głębokim złocie.
No to może Belgian Dark Strong Ale (dawny Quadrupel)? Barwa by się zgadzała, ale procentów brakuje.
Najbardziej ze stylów klasztornych pasowałoby to piwo do Dubbla, więc w tej kategorii będę je oceniał.
Może teraz trochę historii. Piwo zostało uwarzone po raz pierwszy w roku 2009 z okazji 125. rocznicy powstania browaru w klasztorze w Koningshoeven. Od tej pory jest dostępne w stałej ofercie.
Tytułowy Izydor to pierwszy piwowar, brat Isidorus Laaber.
Ciekawe jest to, że piwo nie nazywa się Isidorus, tylko Isid'or. Podejrzewam, że może to być gra słów Isidor i d'or. To pierwsze jest oczywiście formą imienia Izydor, a drugie znaczy ze złota albo złoty. Przykładem tu może być marka lodów Carte D'or, czyli złote menu. Podkreśla to cześć i szacunek, jakie tym piwem chcieli oddać bratu Izydorowi trapiści.
De Koningshoeven, La Trappe Isid'or
Belgian Dubbel
7.5% alk.
Warka do 12.2017
Butelka 0.33l
Aromat: Dużo bananów, trochę nut ułożonego alkoholu, goździki, lekka siarka.
Barwa: Miedziane, delikatnie zamglone.
Piana: Wysoka, drobna, brudna biel. Mocna trwałość.
Smak: Lekkie chlebowe nuty pochodzące ze słodu, również sporo bananów, wysokie wysycenie. Brak nut alkoholowych.
Podsumowanie: Dobre piwo w stylu belgijskim jest świetną laurką wypisaną na cześć pierwszego piwowara holenderskich trapistów z Koningshoeven. Zdecydowanie warte polecenia.
Może troszkę za słodkie, ale z beczki smakuje wyśmienicie!
OdpowiedzUsuń