Byłem dzisiaj w Intermarche. Da się tam czasami dostać całkiem ciekawe piwa. Głównie zagraniczne, ale od jakiegoś czasu zaczęli sprzedawać również piwa z Kuźni Piwowarów z browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy.
Może krótko o tych stylach. White IPA jest krzyżówką witbiera i American IPA. Takie odrobinkę mniej nachmielone AIPA na witbierowych drożdżach. Brzmi kusząco?
American Amber Ale to bursztynowa, wersja American Pale Ale. Jest ona generalnie mniej goryczkowa, bardziej pełna i karmelowa od swojej jaśniejszej siostry.
Jan Olbracht Rzemieślniczy, Piotrek z Bagien White IPA
White IPA
14% ekstraktu
6.0% alk.
45 IBU
6.99zł - 0.5l
Termin do 07.02.2016
Skład:
- słody
- pilzneński
- pszeniczny
- chmiele
- Equinox
- drożdże US-O5
- pszenica niesłodowana
- jęczmień niesłodowany
- ryż
- kolendra
- mięta
Aromat: Mocny charakter Equinoxa, objawiający się zarówno owocami, jak i przyprawami. Jest coś słodkiego, ciężko powiedzieć, czy to miodowe utlenienie, czy słodkie owoce z chmielu. Lekki aromat czosnku, ale raczej nie pochodzi on od chmielu, ponieważ pojawia się on w przypadku Summita, którego nie ma w składzie, więc mamy zapewne DMS.
Barwa: Jasnozłote, z zawieszonym, nieładnym osadem.
Piana: Raczej niska, drobna, ładnie krążkuje.
Smak: Owocowy i cytrusowy smak chmielu, lekkie klimaty witbierowe. Wytrawność piwa wzmacnia już wysoką, dość zalegającą goryczkę. Wysokie nasycenie przywołuje na myśl klasycznego wita i zwiększa pijalność. Mimo wszystko piwo jest raczej degustacyjne.
Podsumowanie: Bardziej IPA niż witbier, ale tak powinno być. Jedno z lepszych White IPA w mojej karierze piwopijcy.
Jan Olbracht Rzemieślniczy, Piotrek z Bagien American Amber Ale
American Amber Ale
14% ekstraktu
6.5% alk.
45 IBU
6.99zł - 0.5l
Termin do 24.02.2016
Skład:
- słody
- pale ale
- bursztynowy
- karmelowy jasny
- żytni
- chmiele
- Cascade
- Citra
- drożdże Danstar Nottingham
Aromat: Cytrusowy i leśny chmiel połączony z nutami opiekanymi. Karmel lekki, raczej w tle.
Barwa: Ciemnobursztynowe, mocno mętne.
Piana: Jasnobeżowa, drobna, bardzo ładnie zostaje na szkle.
Smak: Na pierwszym planie skórka od chleba, smak chmielowy z tyłu. Goryczka średniowysoka, niższa niż w White IPA. Pomimo tych samych 45 IBU, w AAA jest mniej wyczuwalna, bo piwo jest bardziej pełne.
Podsumowanie: Jeśli ktoś lubi koźlaki, ale wydają mu się odrobinę nudne, AAA to piwo dla niego. W wersji z Kuźni Piwowarów jest piwem mniej sensorycznie wymagającym niż typowe American IPA, jednak na pewno warto je spróbować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz