Nadeszły takie czasy, że nawet w dużym markecie da się kupić coś więcej niż tylko koncernowego lagera. Na przykład ciemne podwójne grodziskie.
Dawno mnie tu nie było, ale rozumiecie, sesja, sporo roboty. Teraz mam dwa tygodnie wolnego, więc może blog trochę odżyje.
A dzisiejszym piwem będzie Bernardyńskie Ciemne, czyli wariacja na temat wariacji na temat grodziskiego. Browar w Grodzisku wypuścił wcześniej Bernardyńskie, które było mocniejszym wariantem polskiego szampana, a teraz postanowił dodać do niego jeszcze trochę słodu palonego. I o ile jasne Bernardyńskie warzono w Grodzisku jeszcze przed rewitalizacją, to jego ciemna wersja jest nowością.
Nazwa piwa pochodzi od grodziskiej legendy o świętym Bernardzie, który miał napełnić wyschniętą studnię. Z niej to właśnie piwowarzy rzekomo czerpali wodę do produkcji piwa. Jako wotum za ten czyn, mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego co roku składali beczkę piwa grodziskiego na grobie mnicha.
Grodziskie (Double Black)
Ekstrakt 13.6%
6.3% alk.
Warka do 5.07.2016
3.49zł - 0.4l
Skład:
- słody
- pszeniczny suszony dymem dębowym
- pszeniczny
- pilzneński
- jęczmienny palony
- chmiele
- Magnum
- Lubelski
- drożdże "grodziskie"
- ekstrakt słodowy jęczmienny
Aromat jest bardzo skomplikowany, głównie przewijają się nuty ogniskowej wędzonki, trochę bananów, w tle trochę kawy i palonego jęczmienia. Wszystko jest na swoim miejscu, w takiej ilości, jak potrzeba. Piana jest na początku obfita, ale niestety szybko się dziurawi i opada.
Piwo jest bardzo wysoko nasycone, powiedziałbym nawet, że przegazowane. W smaku większy nacisk położono na palony jęczmień, więcej tu kawy i orzechów włoskich. Z ciemnego słodu jest tu też sporo goryczki. Wędzonka również tu występuje, ale jest jej zdecydowanie mniej niż w aromacie.
Podsumowując, Bernardyńskie Ciemne jest ciekawym piwem, miło, że Browar w Grodzisku nie boi się eksperymentów. Jednak przegazowanie i trochę zbyt wysoka goryczka świadczą o tym, że mają jeszcze przed sobą trochę pracy. (7.0/10)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz