środa, 4 listopada 2015

Jan Olbracht Rzemieślniczy [Piwoteka], Lodzermensch

Zawsze, kiedy recenzuję piwo w stylu, którego nie miałem jeszcze okazji próbować, staram się czegoś się o nim dowiedzieć. Poznać jego historię, przeczytać opis klasyfikacji BJCP, zajrzeć na stronę browaru. Jednak w tym przypadku moje umiejętności przeszukiwania internetu zawiodły.

Z chociebuskim (Cottbuser) jest jak z czeskim filmem. Nikt nic nie wie. Jedyne dostępne informacje pochodzą z etykiety samego piwa. Jest to rzekomo ofiara Reinheitsgebot (...) lekkie, jasne i kwaśne piwo z dodatkiem owsa, cukru i miodu. Jednak pomimo zawartości miodu i cukru, dużej słodkości w Lodzermenschu nie uświadczymy. 

Jako fan kwachów, ale również miłośnik odkrywania pradawnych receptur, jaram się tym piwem od czasu BGM3, na którym mnie nie było. A to zostało uwarzone właśnie na tę imprezę. 


Jan Olbracht Rzemieślniczy [Piwoteka], Lodzermensch

Wild Specialty Beer
Ekstrakt 12.5%
5% alk.
13 IBU
8.55zł - 0.5l
Termin do 30.01.2016

Skład:
- słody
   - pilzneński
   - pszeniczny
- chmiele
   - Lubelski
- drożdże US-05
- płatki owsiane
- cukier
- miód

Aromat: Słodowy, chlebowy, z lekką nutą kwaśności i miodu. Początek zachęcający.

Barwa: Jasnozłote, opalizujące. Musujące.

Piana: Średnio obfita, drobna, biała. Krótka, jak na szampanie.
Smak: Bardzo ciekawy. Połączenie średniej kwasowości, nut chlebowych i miodu (bardziej w stronę gryczanego, niezbyt słodkiego). Wysycenie jest wysokie, co bardzo zwiększa pijalność. Wszystko jest tu wyważone, jeśli można tak w ogóle powiedzieć o słodko-kwaśnym piwie.

Podsumowanie: Eksperyment z odtworzeniem kolejnej zapomnianej receptury jak najbardziej udany. Kolejny styl na piwnej mapie Polski znowu udowadnia, że piwowarstwo rzemieślnicze to nie tylko sypanie szuflą amerykańskiego chmielu, a coś więcej. 

Chociebuskie może być również dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z kwachami, ponieważ kwaśność jest tu na tyle zbalansowana, że nie zniechęca, a nawet nakłania do próbowania coraz to bardziej ekstremalnych egzemplarzy. Tak jak APA i American Wheat pokazują amerykański chmiel i pozwalają osiągnąć wyższe stopnie wtajemniczenia, tak tu mamy piwo pomostowe, które rozkocha was w kwaśnych piwach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz